skip to Main Content

Kan fasta påverka dina känslor?

… – Ja det gör det, det kan jag med säkerhet säga! 

Vattenfastan har en förunderlig förmåga att hjälpa människor att få kontakt med sig själva, sina känslor och den inre kraften och rösten igen. Den läkande kraften i att pausa och ge kroppen möjligheter till fysisk läkning är på djupet helande och läkande, även för själen. 

Kvinnorna, för det är i huvudsak kvinnor jag hjälper, har  tystat sig själva sedan tidig ålder och det är slående hur ofta jag får lära dem att lita till sin inre röst igen, sina personliga själsliga behov och den egna kroppens signaler. Det är den vackraste belöningen av alla varje gång jag ser hur en kvinna reser sig igen. När hon tar tillbaka sin röst och alltsomoftast förändrar sitt liv. Många gånger är det stora förändringar som sker. 

Vad är det då som händer i våra kroppar och i vår själ när vi fastar? 

I vår mage så finns vår enteriska hjärna, vår bukhjärna. Den är nära sammankopplad med den stora vagusnerven som går ända upp till hjärnan. Vår bukhjärna står förutom genom tarmens näringsupptag även för den största delen av produktionen av vårt välmåendehormon – serotonin. 

Kvinnorna har ofta redan som mycket ung lärt sig att trycka ner smärtor och känslor. Inte vara för mycket – men finnas till hands, inte utmana – men vara till lags, inte tycka för mycket – men inte vara ett mähä. Mönster som fortfarande finns kvar i vårt samhälle, överallt. Att ständigt uppmanas att gå emot sig själv skapar en inre stress, en stress som fysiskt sätter sig i magen. Rent fysiologiskt förändras tarmfloran och “knuten i magen” är faktiskt verklig. Serotoninproduktionen i magen minskar när stressen ökar, tarmfloran förändras och blodflödet försämras. Bukhjärnan läser av minsta tecken på stress som ett hot och kroppen fastnar i en negativ loop som blir kvar över tid, ända tills den blir medvetandegjord och då först kan brytas.

När denna negativa stressloop är ett faktum så blir det svårt för själen att göra sig hörd, magkänslan är störd och med en långvarigt spänd mage så blir det mycket svårt att känna närvaro, vara inlyssnande, känna sin livsenergi. Det blir omöjligt att lyssna in sina signaler och sina behov. Kroppen befinner sig i överlevnadsläge och själen tystnar. Ofta upplever kvinnan att hon tappat bort sig själv, vem hon egentligen är.

Vid en vattenfasta så sjunker de inflammatoriska faktorerna i kroppen och det sker i tarmen först av allt, med hjälp av autofagin. Den hjälper tarmen att rensas rent fysiskt, även genom flusher, på minsta cellnivå och ger tarmväggen möjlighet att läka. När tarmen börjar läka, läker hela kroppen, och när kroppen vaknar till liv, då gör sig även själen påmind. Den börjar pocka på uppmärksamhet igen. 

När själen hittat tillbaka händer ofta stora saker med kvinnan. Hon börjar titta på sitt liv med nya klara friska ögon. Hon har blivit varse sin styrka genom fastan och genom den läkande handlingen hon faktiskt genomfört för sin egen skull, hittar hon sitt egenvärde igen. Förvirringen kan vara stor och stöd behövs i den här känsliga perioden.  Ofta är hon arg, ledsen och lite rädd över de omvälvande känslor som kommer. 

Min uppgift är att bekräfta och ge stöd i att hon vågar lyssna in själen och magkänslan. Att inte bara låta förnuftet styra, utan lita till den inre rösten igen. Hennes innersta jag. Vår inre kompass och vår intuition som är vår viktigaste vägledare som fått människan att överleva i tusentals år. 

Det är en stor och viktig uppgift. Att få hjälpa någon hitta tillbaka till sin livskraft igen <3

Back To Top